Elektrośmieci

RECYKLING

RZESZÓW - PODKARPACKIE

Elektrośmieci

Elektrośmieci

Elektrośmieci można wyrzucać tylko w specjalnych punktach.

  1. Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika. Grozi za to kara do 5000 zł.
  2. Oddaj elektrośmieci w punkcie zbierania, bądź skorzystaj z usług firm świadczących odbiór dużych elektrośmieci z domu.
  3. Elektrośmieci należy zdać w wyspecjalizowanych punktach posiadających odpowiednie zezwolenia.
  4. Nie demontuj samodzielnie elektrośmieci, ponieważ możesz w ten sposób uwolnić substancje, które zagrażają środowisku i Twojemu zdrowiu.

Elektrośmieci to zużyty, przestarzały lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny np.: pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie. Wyróżniamy 10 grup elektrośmieci.

Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika stwarzasz zagrożenie dla środowiska oraz łamiesz prawo obowiązujące w Polsce od 21 października 2005 r. (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.). Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Elektrośmieci przeznaczone są do recyklingu i podlegają selektywnemu zbieraniu!

Elektrośmieci można oddać do:

  • Sklepu (tylko w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, tego samego rodzaju, w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).
  • Specjalnego punktu zbierania elektrośmieci
  • Punktu serwisowego, w przypadku gdy naprawa urządzenia nie jest możliwa, a serwisant wyrazi zgodę na przyjęcie elektrośmieci.

Zużyty sprzęt oddawany do punktów zbierania powinien być kompletny. Nie powinno się samodzielnie rozbierać zużytych urządzeń. Demontaż to skomplikowany proces, który musi być przeprowadzony w bezpiecznych warunkach. Za nielegalny demontaż poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania grozi kara od 2 do 100 tys. zł (dotyczy firm i osób fizycznych).

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach:

1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory.

2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi.

3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe.

4. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęt hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne.

5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole.

6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki

7. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony.

8. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne.

9. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.

10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.