Surowce wtórne
Metale – odpady metalowe w większości można poddać praktycznie niemal bezstratnemu recyklingowi, odzyskując niemal 100% surowca. Dlatego też metale można przetwarzać nieskończoną ilość razy, i nie wątpliwie warto to robić ponieważ z jednej strony stopniowo wyczerpują się złoża naturalne i możliwości wydobywcze, a z drugiej strony czas rozkładu metalu nie należy do najkrótszych. W zależności od rodzaju metalu czas rozkładu jest różny. Jeśli przedmiot ulegnie korozji, to wiadomo – proces rozkładu nastąpi stosunkowo szybko – nawet w ciągu 10 lat. Natomiast metale odporne na korozję potrzebują znacznie więcej czasu – na przykład aluminium rozkłada się w przeciągu 200lat. Wyjątkiem są metale szlachetne, które pozostają przez wiele tysiącleci w niezmienionej postaci.
Recykling metalu to skuteczny sposób na zminimalizowanie kosztów produkcji nowych wyrobów. Dlatego też skupy złomu chętnie skupują: miedź, mosiądz, brąz, aluminium, magnez, cynk, znal, i stal. Ze skupów złom metalowy trafia do przetopienia w hutach lub odlewniach.
Szkło – podlega recyklingowi w 100%. Recykling szkła polega na wytworzeniu ze szklanych odpadów tzw. stłuczki szklanej, która jest doskonałym surowcem wtórnym do ekologicznego i przyjaźniejszego środowisku produkowania nowych szklanych opakowań. Przetworzone szkło jest tak samo dobre jakościowo jak przed przetworzeniem. Zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości. Korzystając z recyklingu szkła oszczędzamy surowiec naturalny niezbędny w produkcji szkła – piasek kwarcowy. Przy wykorzystaniu jednej tony szklanych odpadów oszczędzamy równowartość jednej tony tego surowca naturalnego. Recykling szkła znacząco zmniejsza ingerencję człowieka w ekosystem.
Tworzywa sztuczne – takie jak plastik, folia, butelki PET i inne odpady są sortowane, myte i rozdrabniane, a następnie z powstałego materiału produkowane są różnego typu przedmioty. Plastik może być przetwarzany na przykład na różnego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Z przetworzonego plastiku powstają także na przykład namioty czy plecaki. Recykling tworzyw sztucznych jest bardzo istotny, ponieważ tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo długo. W zależności od formy czas jaki jest potrzeby na rozłożenie się plastiku to okres od 100 do 1000 lat.
Recykling papieru – polega na wykorzystaniu makulatury, pozyskanej z odpadów papierowych oraz tekturowych, do produkcji nowych artykułów papierowych takich jak na przykład zeszyty, teczki czy opakowania. Recykling papieru jest bardzo ważnym elementem gospodarki odpadami ponieważ prawie połowa (42%) światowej wycinki drzew przeznaczona jest właśnie do produkcji papieru, którego przeciętny mieszkaniec Ziemi zużywa rocznie około 50 kg, a około 30-40 % odpadów komunalnych to papier, natomiast 50% odpadów to odpady biurowe. Warto podkreślić, że papier można poddawać recyklingowi do 5 razy. Wykorzystanie wtórne makulatury niesie za sobą szereg zalet, a najważniejszą z nich jest fakt, że jedna tona makulatury może ocalić 17 drzew.